Sikeres, igazán lelkesítő közösségi eseménynek bizonyult a Tomcsa Sándor Színház március 15-ei műsora. A kora délutáni városi ünnepségen feltűntek már a tömegben a forradalmárok feleségeikkel és a honleányokkal.
Két évvel ezelőtt a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház a forradalom.makeretén belül rendhagyó tanórákkal és az 1848-as év március 15-ei történések felelevenítésével ünnepelte a forradalmi évfordulót. A „Pilvaxtól” indulva bejárták a forradalmárok útját az „egyetemeket”, a nyomdát és a „Nemzeti Múzeumot” is útbaejtve.
A flashmob-jellegű rendezvényre idén, a forradalom 170. évfordulóján is sor került – ezúttal a délutáni eseményeket élhették át az érdeklődők forradalom.ma 2.0 név alatt.
(fotó: Balázs Attlia)
Ebben az évben is a „Pilvaxban” gyülekezett a forradalmi tömeg (aminek idén a Mokka Kávéház adott otthont), ahol meghallgatták Jókai Mór (Pál Attila) beszédét, a 12 pont ismertetését, valamint egyenesen Petőfi Sándor (Antal D. Csaba) tolmácsolásában hallhatjuk a Nemzeti Dalt.
Ezután a tömeg (az Üvegfigurák színjátszócsoport lelkes közreműködésével) a városháza felé özönlik kiszabadítani Táncsics Mihályt (Tóth Árpád), a tanácsteremben Irinyi (Dunkler Róbert) felolvassa az első szabad sajtóként ismert 12 pontot, majd Táncsics a város fiataljainak 12 pontját, amely az Udvarhelyi Fiatal Fórum közreműködésével állt össze.
Miután a városi tanács elfogadta a felolvasottakat, a forradalmi tömeg a „Nemzeti Színház” felé vette útját, ahol épp a Bánk Bánt játszották (Gertrudis szerepében P. Fincziski Andrea, Bánk szerepében pedig Barabás Árpád.)
A tömeg követelésére Kossuth Lajos (Szűcs-Olcsváry Gellért) mondott beszédet, majd Laborfalvy Róza (P. Fincziski Andrea) és Jókai is hallatta hangját, az Udvarhely Néptáncműhely pedig két táncbetéttel emelte az esemény hangulatát, valamint Petőfi Sándor Dicsőséges nagyurak és Gyulai Pál Hazám c. versét hallhatták a nézők (Tóth Árpád és Esti Norbert előadásában), ezt követően pedig Sinka Ignác és Filtner Tünde előadásában a Hazám Hazám c. dalt, a színészzenekar és a Tamási Áron Gimnázium kórusának előadásában pedig a Nemzeti dalt.
Az állva tapsoló közönség és a résztvevők közösen énekelték el a Himnuszt a rendezvény lezárásaként – e módon ünnepelve és emlékezve meg méltóképpen a forradalom százhetvenedik évfordulójáról.
Több tudósítás, képriport is készült a rendkívüli eseményről, ezeket az alábbi hivatkozásokra kattintva olvashatják:
Balázs Attila fényképei
Barcsa István fényképei
Szabó Károly fényképei
Köszönjük, hogy velünk tartottak!