A Tomcsa Sándor Színház sajtótájékoztató keretében ismertette adventi gyerekelőadásait és foglalkozásait, valamint a színházi nevelési tevékenységét.
Amint Lukács Emőke, az Udvarhely Bábműhely vezetője elmondta, a bábtagozat legnagyobb örömhíre, hogy Pál Noémi személyével immár két főre gyarapodott. Kis csapatuk idén két foglalkozással is készül, amelyeket advent folyamán adnak elő az érdeklődő csoportoknak, illetve családoknak.
Merre van a jászol? címmel adventi csodaváró tevékenységet készítettek Szentkúti Márta terapeuta meséinek felhasználásával a 4–8 éves korosztály számára, amelyben elkalauzolnak a törpék és az erdő lakóinak birodalmába, akik várják a nagy király érkezését. Pál Noémi foglalkozásvezető beszámolt arról, hogy élményszerű, átélhető, minél több érzékszervet bevonó foglalkozást terveztek, amelynek kézműves, mesés és zenés részei egyaránt vannak. A foglalkozásokra advent hétköznapjain, december 2. és 19. között hétfőtől csütörtökig kerül sor, amelyen óvodai csoportok és kisiskolás osztályok vesznek részt pedagógusok kíséretében.
Továbbá advent szombatjain egész családokat megszólító ünnepre hangolót tart a színház társulatának három tagja: Lukács Emőke, Pál Noémi, Pál Attila, Toró Árpáddal kiegészülve. A Végy szívünkben szállást! című program a bábműhely zenés kísérlete, hiszen a Holdfényből létrát című meselemez sikerén felbuzdulva szerettek volna egy karácsonyi mesés-zenés előadással előrukkolni. Ebben egyaránt vannak közismert dalok és saját szerzemények – fejtette ki Pál Attila színművész. „December 7-én, 14-én, valamint 21-én három különböző programot tartunk, amelybe a családok bármely korú tagjai bekapcsolódhatnak. A részvétel regisztrációhoz kötött, vagy iratkozni szükséges a színház jegypénztárában. A jegyvásárlás adomány jellegű, amellyel az Udvarhely Bábműhely fennmaradását támogathatják az érdeklődők.” – összegzett Lukács Emőke. Beszámolt arról is, hogy mivel a már említett meselemezre számtalan pozitív visszajelzés érkezett, szerették a szülők és gyerekek egyaránt, ezért néhány hozzá kapcsolódó kiegészítő terméket is elkészítettek. hűtőmágneseket, kitűzőket, színes és színezhető képeslapokat, valamint öntapadós matricákat fialt meg a lemez, ezek megvásárlásával ugyancsak a bábműhelyt lehet támogatni.
Nagy Pál igazgató egy másik fontos témára rátérve elmondta, hogy a városban nagy igény van a bábelőadásokra, akárcsak a színházi nevelési programra is. Ismertette az idei évadban újra életre keltett SzinT (színházi nevelési tevékenység) elnevezésű programot. Pál Noémi szerint „ennek egyik programpontja egy előadás levezető alkalom, amelyben mi megyünk el az osztályokba, az előadást követő héten, amikor még friss az élmény.” Varga Andrea és Asztalos Lehel pszichológusok kísérik ezeket a tevékenységeket, amelyeket egyszerre egy osztályközösség részére tartunk a Timon, 10, A per, valamint a Black Comedy című előadások kapcsán. A teátrum igazgatója elmondta: „Ehhez a tevékenységi területhez tartozik a VII–VIII. osztályosok számára játszott #kivagyok című színházi nevelési előadásunk is, amelyben ettől az évadtól Dimény-Varga Tünde mellett Hausdorf Anna-Mária pszichológus is vállalta, hogy szupervizorként segíti az előadáshoz kapcsolódó beszélgetés és interakció levezetését.”
A bábtagozat vezetője és a színház igazgatója egyetértenek abban, hogy az intézmény részéről szándék és elképzelés, a közönség részéről pedig igény bőségesen van a színházi nevelési tevékenységre és gyerekelőadásokra egyaránt, azonban az erőforrások még mindig végesek. Tekintettel arra, hogy a felújítási projekt miatt a színház épületéből átmenetileg kiköltözni kényszerülünk, mindketten reményüket fejezték ki, hogy a következő évadokban több mozgatható, gyerekeket és diákokat is megszólító előadás készül.
2024. november 29.
a Tomcsa Sándor Színház sajtóközleménye