2024. október 24-én, csütörtök délben a székelyudvarhelyi belvárosi református temetőben tartottunk sajtótájékoztatót a Székelyudvarhelyhez kötödő közismert személyiségek síremlékeinek szakszerű felújítását indítványozó projekt kapcsán. A Református Egyház kezdeményezésére Barabás István szobrász-kőrestaurátor és csapata az idén elkezdték a restaurálási munkálatokat, mely során több, mint tíz sírkövet fognak felújítani és tartós alapra állítani. Ezekből két sírhely a színházi világhoz köthető személyeknek őrzi emlékét, így a felújítási munkálatok anyagi költségeit a Tomcsa Sándor Színház magára vállalta.
A sajtótájékoztató Szigethi Gyula Mihály (1758–1834) az udvarhelyi Református Kollégium világi jellegű diákszínjátszásának alapítója frissen kiemelt és megtisztított sírkövénél kezdődött. Második megállóként pedig Pósa Mihály (1822–1852) színész, színházigazgató sírhelyét tekintettük meg, mely még a felújító munkálatra vár.
A sajtóorgánumok munkatársainak a partnerintézmények képviselői számoltak be a restaurálási projekt részleteiről és fontosságáról. Pitó Zsolt, református lelkész köszönte a színház nyitottságát a közös munkára, kifejezve reményét, hogy ez a hozzáállás követőkre talál a további munkálatok során. Majd Róth András Lajos, történész mesélt a nagy elődök munkásságáról. A Tomcsa Sándor Színház igazgatójának figyelmét a temetőkert értékeinek megmentésére összpontosító projekt színháztörténeti vonatkozásaira Fecső Zoltán, dokumentumfilmes szakember hívta fel. Nagy Pál színházigazgató kiemelte a felújítást kezdeményező program jelentőségét és a múlt iránti tisztelet jelenben vállalt felelősségvállalás fontosságát, jelezve, hogy az akció nem merül ki ennek a két síremléknek a restaurálásában.
A színháztörténeti szempontból fontos személyek sírköveinek gondozása beleillik a színház által elkezdett értékmegőrző eseménysorozatba. A tavalyi 25 éves évforduló kapcsán az elmúlt negyed évszázadra tekintettünk vissza, ez a projekt azonban segíti, hogy még alaposabban feltárjuk a múltat, ami meghatározza és segíti a jövő fejlődését. Ennek kapcsán már készül Katona Zoltán helytörténeti kötete, amely a székelyudvarhelyi színházi világ történelmét foglalja össze, és amelynek decemberre tervezzük a könyvbemutatóját. Emellett még az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézettel is született egy megállapodásunk, amely eredményeként egy tudományos kiadványt jelentetünk meg ebben a témában, terveink szerint 2028-ban, színházunk 30 éves évfordulóján.