Kereten kívül – Nemzetközi színházi fórum és konferencia
Call for papers
A Shoshin Színházi Egyesület nemzetközi színházi fórumot és konferenciát szervez Kolozsváron 2019. május 10–12. között. A konferencia társszervezője a KAB Színháztudományi Szakbizottsága.
Az utcaszínház, illetve az alternatív, nem klasszikus értelemben vett színházi előadások nyugaton egyre jobban elterjedt műfajnak számítanak, olykor egészen gazdag, évszázadokra visszanyúló gyökerekkel rendelkeznek. Továbbá, számos olyan társulat létezik, amelynek nem a kőszínházi értelemben vett művész színház az elsődleges célja, hanem sokkal inkább a színház társadalmi szerepére fekteti a hangsúlyt, miközben a művészi szempontokat sem hanyagolja el. Közegünkben azonban ezek a törekvések csak most kezdenek bekerülni a köztudatba. Az időeltolódás számos oka között nem kis mértékben a megbízható támogatás hiányát, valamint a kőszínházi rendszerben tapasztalható merevséget is említhetjük.
Ezek a fajta irányzatok általában olyan társulatoknál működnek, amelyek nem szigorúan hierarchikus rendszerben vagy államilag támogatott intézményként léteznek. Vajon milyen kapcsolatban van a művészi szándék a működéssel? Lehetséges-e az, hogy egy olyan környezetben, ahol a kőszínházak uralkodnak, teret kapjanak másfajta, független társulatok is? Lehetséges-e az (ha tetszik, a genti manifesztum, vagy a welszi, a skót Nemzeti Színházak példájának nyomán is), hogy a(z erdélyi) kőszínházak újraértelmezzék magukat, és gyökeresen átalakuljanak? Miben különbözik egy utcai előadás egy zárt térben zajló előadástól? Milyen másfajta lehetőségeket nyújt számunkra a nyílt/alternatív tér? Milyen viszonyban lehet egy előadás a köztérrel, milyen jellegű nézői kapcsolatot feltételez egy ilyen előadás, és hogyan lehet hatással egy előadás a köztérrel való viszonyunkra? Továbbá, milyen példákat ismerünk arra, hogy a színház a periféria felé forduljon? A „tájolás” hagyománya például ósdi, elavult szokás-e, vagy igenis létező, sőt égető szükséglet, amelyre a 21. századra is érvényes köntöst kell szabnunk? És hogyan lehetne rendszer szinten, a színházon keresztül is segíteni a többnyire magukra hagyott, vidéki környezetben (falvakban, kisvárosokban) élő közösségeken?
A felsorolt kérdések orientatív, azonban nem kizáró jellegűek. A konferenciára egyetemi oktatók, kutatók, művészek, egyetemi hallgatók, kulturális menedzserek, színházvezetők, valamint egyéb területek szakembereinek jelentkezését várjuk. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy színházi szempontok mellett hogyan közelíthető meg a téma más területek – policy making, kulturális vállalkozás, antropológia, szociológia stb. – szemszögéből is. Kérjük, maximum 400 szavas kivonatát egy rövid CV kíséretében küldje el 2019. március 25-ig e-mail-ben a következő címre: shoshin.mail@gmail.com. A kivonatokat az Egyesület által felkért szakértők értékelik (peer review), ezt követően kerül sor a végleges visszaigazolásra április 1-ig. A kiválasztott dolgozatok előadóinak a szervezők étkezést és szállást (1 éjszaka) biztosítanak, az útiköltséget pedig maximum 100 lej/fő értékben támogatják.
A konferencia nyelve angol. Amennyiben valakinek gondot okoz az angol nyelven történő prezentálás, úgy román vagy magyar nyelven is meg lehet tartani az előadást, ez esetben angol nyelvű fordítást biztosítunk. A konferenciára május 11-én reggeltől kora délutánig kerül sor, és szerves részét képezi a Shoshin Színházi Egyesület által szervezett Kereten kívül elnevezésű rendezvénynek. A rendezvény témája: kevésbé intézményesült, alternatív színházi műfajok vizsgálata, különös tekintettel a nyílt téri műfajokra (utcaszínház, interaktív előadások, közösségi műfajok) továbbá annak elemzése, hogy milyen szerepet töltenek be az előadóművészetek a periférián, illetve rurális környezetben élő csoportok életében, tágabb értelemben pedig az egész társadalomban. A rendezvény további programpontjai között workshopok, könyvbemutatók és kerekasztal-beszélgetések is szerepelnek nemzetközi és romániai szakértők bevonásával. Az esemény különleges meghívottja Paul Allain egyetemi tanár, kutató, szerző, a University of Kent posztgraduális képzésének dékánja.
Részletek hamarosan a www.shoshintheatre.com és www.facebook.com/shoshin.theatre címeken.